Krótko na temat parzenia kawy i nie tylko - Serwis kawowy

szkolenia dla baristów

Oprócz walorów smakowych i pobudzenia oferuje

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Do Polski trafiła już w XVII wieku i od tego czasu zyskiwała coraz większą popularność. Według statystyk, dziś prawie połowa Polaków rozpoczyna swój d

Krótko na temat parzenia kawy i nie tylko - Serwis kawowy szkolenia dla baristów
zień od filiżanki kawy, co czyni ją jednym z najpowszechniejszych surowców kuchennych. Jeżeli codziennym rytuałem jest sięgnięcie po kawę, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego produktu. Poza wyrobami najpopularniejszych firm, dostępnych na rynku, często wybierana jest też kawa włoska, którą wiele osób ceni ze względu na swój wyjątkowy smak i mnogość aromatów. Sprzedaż kawy i wzrost jej popularności powoduje pojawienie się różnych jej form. Zakupione ziarna mogą być niepalone lub palone. Dostępna jest również kawa mielona i rozpuszczalna.
Oprócz walorów smakowych i pobudzenia, oferuje nam wiele korzyści zdrowotnych, gdy spożywamy właściwe jej ilości. Między innymi zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby i cukrzycę. Jest też źródłem magnezu i witamin z grupy B.
Jeśli spożywamy dużo kawy, warto wybrać taką, która cechuje się wysoką jakością i wysoką zawartością substancji odżywczych.


Na początku XIX wieku już nie

Do europejskich filiżanek napój z ziaren kawowca zawitał około XVI wieku i uważany był za medyczny specyfik. Kawa była bardzo rzadkim i drogim dobrem, długo niedostępnym dla ludzi z niskich czy nawet średnich warstw społecznych. Sytuacja uległa zmianie, kiedy Europejczycy założyli własne plantacje w koloniach Azji i Ameryki Południowej, a Bliski Wschód przestał być jedynym dostawcą kawy dla Starego Kontynentu. Na początku XIX wieku już nie tylko elity, ale praktycznie każdy Europejczyk mógł raczyć się kofeinowym nektarem. Sprzedaż kawy wzrosła do niewyobrażalnego do tej pory poziomu. Kawiarnie pojawiały się w miastach jak grzyby po deszczu. W samym tylko Wiedniu pod koniec XIX wieku funkcjonowało ich około 1200. W Europejskich sercach zagrzały sobie szczególne miejsca włoskie sposoby przygotowywania kawy. Takie określenia jak cappuccino, caffè czy latte macchiato zagościły na stałe w językach Starego Kontynentu, ciągle wzbudzając niewiarygodnie przyjemne skojarzenia. Kawa włoska stała się praktycznie jedyną, „prawdziwą kawą”; inna niż italska przestała istnieć. Ba! Dla wielu nawet nie ma prawa bytu.


A wszystko w celu bezpośredniego spożycia

Dziś trudno nam sobie wyobrazić świat bez kawy. Kawa jest współcześnie zaliczana do najpopularniejszych używek na świecie. Jest też głównym źródłem kofeiny. Kawa dla wielu jest ważniejsza niż herbata, niż sok, czy kompot. Są tacy ludzie, którzy w ogóle nie piją innych płynów, lecz tylko kawę rozpuszczalną, kawę parzoną lub smakuje im wyłącznie kawa włoska. Włoskie espresso smakuje wielu osobom, a zwłaszcza gdy przebywają we Włoszech i sączą kawę w kawiarni lub restauracji. Dlatego sprzedaż kawy włoskiej w popularnych włoskich miejscach turystycznych jest bardzo duża. Kawa, którą uwielbiamy pić każdego dnia swój początek wzięła w Etiopii. Na kontynencie europejskim pojawiła się dopiero w szesnastym wieku. A do naszego kraju trafiła w pod koniec siedemnastego wieku. I początkowo piła ją tylko zamożna część polskiego społeczeństwa. Lecz szybko dotarła także do restauracji i zyskała popularność. Kawa wytwarzana jest ziaren kawowca, które to ziarna najpierw są palone, a potem mielone lub poddawane instantyzacji. Instantyzacja jest procesem doprowadzenia sproszkowanego koncentratu produktu do stanu, w którym można go łatwo i szybko rozpuścić w wodzie. A wszystko w celu bezpośredniego spożycia produktu.



© 2019 http://serwis-kawowy.akademiaplywania.waw.pl/